Radio Polonia FM Nadajemy z samego środka UK - prosto z Sheffield
today01/04/2024 1 5
W sercu Lincolnshire, na terenie Wielkiej Brytanii, na historycznym gruncie dawnego lotniska RAF Ingham (znane również jako RAF Cammeringham), powstaje wyjątkowe miejsce – RAF Ingham Heritage Centre. To pierwsze i jedyne muzeum polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii, dedykowane przede wszystkim historii polskich dywizjonów bombowych, którzy ramię w ramię z Royal Air Force walczyli podczas II wojny światowej.
Założycielami inicjatywy są Geoff Burton oraz Brendan Pritchard, wraz z lokalną grupą entuzjastów, którzy niestrudzenie od 2010 roku wolontaryjnie odrestaurowują ten kawałek wspólnej historii. Dla wielu okolicznych mieszkańców, Polacy, którzy osiedlili się po wojnie w okolicznych miejscowościach, często stali się członkami rodziny lub przyjaciółmi. To właśnie dlatego lokalni mieszkańcy chcą podtrzymać pamięć o polskich bohaterach. RAF Ingham Heritage Centre przekształciło centrum w projekt o znaczeniu globalnym, którego misją jest upamiętnienie niezwykłej historii mężczyzn i kobiet z Polskich Sił Powietrznych, tworzących dywizjony bombowe, które walczyły ramię w ramię z RAF-em podczas II wojny światowej.
Historia RAF Ingham sięga początków II wojny światowej. To tutaj, w latach 1940-1945, stacjonowały polskie dywizjony lotnicze, w tym słynne 300 “Ziemi Mazowieckiej”, a także 305 “Ziemi Wielkopolskiej”, jak i brytyjski 199 dywizjon RAF. RAF Ingham pomimo że nie było dużym lotniskiem, to w szczycie działań wojennych na RAF Ingham stacjonowało około 700 osób. Lotnicy ci, mimo wyzwań i trudności, wykazali się niezwykłą odwagą i determinacją, przyczyniając się do zwycięstwa aliantów, broniąc nieba nad Wielką Brytanią oraz dokonując strategicznych bombardowań w głębi terytorium wroga. Trzeba wspomnieć, że choć często sławimy bohaterstwo polskich dywizjonów myśliwskich, osiągnięcia dywizjonów bombowych były często pomijane, głównie z przyczyn propagandowych. Straty wśród nich były ogromne – na przykład w dywizjonie 300 zginęło w akcji 432 lotników, z czego 104 zostało uznanych za zaginionych lub wziętych do niewoli, przy czym stracono 95 maszyn. Muzeum RAF Ingham stanowi hołd dla tych bohaterów.
Zlokalizowane w zrekonstruowanej infrastrukturze lotniczej, będzie eksponować bogate zbiory fotografii, dokumentów, osobistych pamiątek lotników oraz sprzętu wojskowego. Muzeum jest jeszcze obecnie w trakcie budowy, ale ilość odwiedzających na niedawno zorganizowanych dniach otwartych, które miały na celu pokazać postęp prac, przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Zaproszeni goście, przechadzając się między wystawami, mieli okazję zagłębić się w indywidualne historie pilotów, ich codzienne życie na lotnisku, a także wysłuchać opowieści, które przybliżają atmosferę tamtych czasów.
Inicjatywa Geoffa Burtona i wolontariuszy RAF Ingham Heritage Centre to przede wszystkim praca pełna pasji. To dzięki ich zaangażowaniu udało się nie tylko odbudować część infrastruktury lotniczej, ale również zgromadzić środki na stworzenie muzeum. Grupa ta skupia zarówno miłośników historii, jak i – do niedawna – bezpośrednio polskich lotników, którzy widzą w tym miejscu sposób na zachowanie pamięci o bohaterskich czynach swoich przodków. Ostatni żyjący członek załogi, który służył na RAF Ingham, Jan Black – Jan Stangryciuk, zmarł 22 października 2023 r. w wieku 101 lat w Londynie.
RAF Ingham Heritage Centre to więcej niż muzeum – to żywy pomnik odwagi, poświęcenia i międzynarodowej solidarności. Wizyta tutaj to nie tylko lekcja historii, ale przypomnienie o wartościach takich jak wolność, honor i braterstwo. Dzięki muzeum, polskie dywizjony, które kiedyś stacjonowały na tych terenach, nie zostaną zapomniane, a ich dziedzictwo będzie nadal inspiracją dla przyszłych pokoleń.
RAF Ingham to miejsce, gdzie historia polskich skrzydeł wciąż żyje, a duch wspólnych lotów polskich i brytyjskich lotników wciąż unosi się w powietrzu. Jest to przestrzeń, gdzie można nie tylko dowiedzieć się więcej o bohaterstwie, ale także poczuć głęboki szacunek i wdzięczność, jakim Brytyjczycy obdarowują polskich lotników – prawdziwych bohaterów nieba.
Od kilku lat obiekt regularnie odwiedza również grupa Polaków ze stowarzyszenia Białego Orła z Selby (White-Red-Eagle.org), w celu pomocy przy jego odbudowie. Jeśli jest ktoś chętny pośród tak licznej polonii w Wielkiej Brytanii, aby pomóc w odbudowie, zapraszamy do kontaktu ze stowarzyszeniem Białego Orła bądź bezpośrednio z Raf Ingham.
Wizyta polskich dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej z Yorku na terenie RAF Ingham w Wielkiej Brytanii była wydarzeniem nie tylko edukacyjnym, ale także momentem narodowej dumy i refleksji historycznej. To spotkanie, zorganizowane w ramach akcji “Szkoła do Hymnu”, umożliwiło uczniom odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, co nabrało szczególnego znaczenia na tle RAF Ingham – miejsca o bogatej polsko-brytyjskiej historii.
Listopad 2023: Z ogromną radością i zaszczytem ogłaszamy, że RAF Ingham zostało wyróżnione prestiżową nagrodą King’s Award for Voluntary Service. Wyróżnienie to jest dowodem na niesamowicie ciężką pracę, niezłomne poświęcenie i głębokie zaangażowanie wyjątkowego zespołu wolontariuszy, pochodzących zarówno ze społeczności brytyjskiej, jak i polskiej.
King’s Award for Voluntary Service, jest jednym z najwyższych wyróżnień dla wolontariatu w Wielkiej Brytanii, rzuca światło na wyjątkowy wkład wolontariuszy z RAF Ingham. Ich niestrudzone wysiłki i bezinteresowne poświęcenie odegrały kluczową rolę w zachowaniu naszej bogatej historii i dziedzictwa oraz w budowaniu silnego poczucia wspólnoty i jedności.
Korzystając z okazji w Imieniu Stowarzyszenia White Red Eagle oraz Radia Polonia FM zapraszamy już teraz na wielkie otwarcie Polsko-Brytyjskiego Muzeum RAF Ingham.
Written by: admin
300 303 305 raf raf ingham wojna światow wojsko wre
Post comments (0)