Andrzejki przypadają w noc między 29 a 30 listopada, a w tym roku oznaczają imprezowe rozpoczęcie weekendu! To wyjątkowy wieczór pełen wróżb, tradycji i niezapomnianych chwil.
Skąd wzięły się Andrzejki?
Święto to upamiętnia św. Andrzeja, jednego z 12 apostołów. Co ciekawe, jego korzenie mogą sięgać starożytnej Grecji, tradycji celtyckich, a nawet starogermańskich. Początkowo Andrzejki były poważnym, matrymonialnym obrzędem dla niezamężnych panien – to one w ten dzień szukały przepowiedni na temat swojej przyszłości. Z czasem święto przekształciło się w huczne zabawy dla wszystkich.
Magia nocy Andrzejkowej
Polacy wierzyli, że noc św. Andrzeja to czas wyjątkowej energii, sprzyjającej wróżbom i kontaktom z nieznanym. Czy kiedykolwiek lanie wosku albo wróżenie z butów przyniosło Ci ciekawą przepowiednię?
Andrzejkowe zwyczaje na świecie
Czechy i Słowacja – dziewczęta pieką ciasteczka przypominające nasze pączki, ale zamiast nadzienia wkładają… karteczki z imionami potencjalnych mężów! Które imię wyjdzie pierwsze podczas smażenia, to może być ten „jedyny”.
Niemcy – dawniej dziewczęta kładły się spać… nago! Według tradycji tylko tak można było we śnie zobaczyć swojego przyszłego męża. Rumunia – noc św. Andrzeja to czas magii i ochrony przed duchami oraz wilkołakami. Drzwi smarowano czosnkiem, a młode kobiety patrzyły o północy w lustro, by ujrzeć twarz swojego przyszłego małżonka.
Post comments (0)