Brak Kategorii

Permakultura w ogrodzie, miesiąc po miesiącu! CZERWIEC

today20/06/2024

Background
share close

Permakultura w ogrodzie, miesiąc po miesiącu!

CZERWIEC

W tym czasie noce nie są już tak bardzo zimne. W większości ogrodów możemy zdjąć wszystkie osłony przed chłodem.

Siew, sadzenie i rozmnażanie

Wysiew na początku miesiąca: bazylia, szarłat, fasola…

Wysiew także: sałata, cykoria, marchew…

Sadzenie:

Wszystkie rośliny, które są jeszcze w pojemnikach, doniczkach lub skrzynkach. Sadzimy słodkie ziemniaki i pestki wiśni.

Sadzonkowanie:

Rozmaryn i szałwia.

Sadzonkowanie rozmarynu:

Gdy rozmaryn zakończy kwitnienie, możemy pozyskać młode pędy, które wyrastają powyżej przekwitłych kwiatów, i robić z nich sadzonki. Zetnijcie kilka młodych pędów długości 10-20 cm. Usuńcie liście z dolnej połowy każdego pędu i umieśćcie zaszczepki w pojemnikach wypełnionych ziemią próchniczą. Następnie podlejcie je i zostawcie w półcieniu, aż pojawią się pierwsze korzenie. Wykorzystajcie usunięte liście do przygotowania naparu lub dodajcie je do przygotowywanych potraw.

Sadzonkowanie szałwii:

Szałwię sadzonkuje się tak jak rozmaryn, w czerwcu, po zakończeniu kwitnienia, gdy opadną kwiaty, a rośliny wytworzą nowe pędy. Usuńcie liście z dolnej polowy pędu i umieśćcie sadzonki w małych doniczkach. Podlejcie je i zostawcie w półcieniu.

Wysiew pestek wiśni:

Wiśnie, jabłonie i wszystkie inne drzewa owocowe możemy rozmnażać generatywnie (pestki, ziarenka) i często uzyskiwać wyśmienite owoce. No ogół pestkowe drzewa owocowe uzyskane z siewu owocują bardziej regularnie i dają smaczniejsze owoce niż drzewa ziarnkowe.

O tej porze roku zaczynają dojrzewać niektóre owoce, na przykład czereśnie i wiśnie. Po ich zjedzeniu zostają pestki – dlaczego ich nie wysiać?

Można to zrobić na kilka sposobów. Aby uniknąć zabójczego dla pestek wysuszenia słońcem, najlepiej posadzić je jak najszybciej po zjedzeniu owocu.

Umieśćcie je w doniczkach wypełnionych ziemią, ustawcie na zewnątrz i więcej się nimi nie zajmujcie.

Dopiero wiosną, po zimowych mrozach, pestki będą kiełkować i siewki będą wyrastać z ziemi.

Jeszcze prostsze jest sadzenie pestek do ogrodu. Rozgrzebcie nieco glebę, włóżcie pestki i przykryjcie je ziemią lub dodatkowo materią organiczną, taką jak słoma lub rozdrobniony materiał drzewny( wióry) i to wszystko.

Sadzenie słodkich ziemniaków:

Jeśli w kwietniu podkiełkowaliście bataty, to nadszedł czas aby posadzić je do gruntu. Batat jest tą samą rośliną co ziemniak.

Batat pnący się po podporze zapewni wam lekki cień albo osłoni przed słońcem niektóre uprawy warzywne.

Sadzić wszystko i wszędzie. Posadźcie wszystko, co nie zostało jeszcze posadzone. Wszystko, co nie znalazło jeszcze miejsca w ogrodzie.

Autor: Jacek Grzymała

Źródło: “Permakultura w ogrodzie” Damien Dekarz

Zródło zdjęć: freepic

Written by: Author

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply


0%