Brak Kategorii

Permakultura w ogrodzie, miesiąc po miesiącu! LIPIEC

today08/07/2024

Background
share close

Lipiec to kluczowy miesiąc dla każdego ogrodnika. W tym okresie możemy siać, sadzić i pielęgnować zarówno warzywa, owoce, jak i kwiaty.

Siew, sadzenie i rozmnażanie

W pierwszej połowie miesiąca wysiewa się takie warzywa, jak burak liściowy, fasola na strąki (nie zdąży wytworzyć nasion) rokietta (rukola) i sałata łodygowa. Koniec lipca to dobry termin na siew szpinaku, kapusty pekińskiej, pora i późnych odmian rzepy. Przez cały miesiąc sieje się cebulę siedmiolatkę, endywię, koper ogrodowy, fenkuł, roszponkę, rzeżuchę (w gruncie), rzodkiewkę, marchew, cykorię i szczypiorek.            W rozsadniku warto wysiać późne odmiany kalarepy.

Pozyskiwanie nasion: pomidory, sałata

Lipiec to dobry okres na wysiew pestek drzew owocowych. Zachowajcie pestki nektaryny, śliwki, brzoskwini, moreli i wysiejcie je. Jeśli teraz umieścicie je w glebie, na wiosnę z dużym prawdopodobieństwem otrzymacie wytrzymałe na mróz i darmowe siewki młodych drzew.

WARTO WIEDZIEĆ !

Bardzo ważne jest odpowiednie podlewanie roślin, a także usuwania ich zeschniętych części. Należy unikać podlewania w środku dnia w słońcu! Podlewanie roślin w pełnym słońcu nie tylko prowadzi do marnotrawienia wody, ale również naraża je na ryzyko oparzeń. Woda zostawia na liściach małe krople, które skupiają promienie słoneczne, prowadząc do ich poparzenia. Jeśli będziecie podlewali wcześnie rano, nasadzenia będą szybko przesychały, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób, którym sprzyja zawilgocenie roślin. Jeśli będziecie podlewać wieczorem, wasze uprawy wykorzystają w pełni wodę zawartą w glebie.

 

 

 

Written by: Author

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply


0%