Świat

Kraina Wygasłych Wulkanów może trafić na listę Światowych Geoparków UNESCO

today24/03/2024

Background
share close

“Jesteśmy pełni nadziei, że tak się stanie. Byłoby to zwieńczenie wieloletniej, wytężonej pracy lokalnej społeczności, połączonej ze wsparciem ze strony środowiska naukowego. A jednocześnie – ogromny prestiż. Kolejny polski geopark dołączyłby do elitarnego grona geoparków UNESCO” – powiedziała PAP dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu. “Cieszymy się, że jako państwowa służba geologiczna również możemy wspierać tę inicjatywę, od zeszłego roku formalnie współpracując z geoparkiem” – dodała.

Szanse na to, że Kraina Wygasłych Wulkanów znajdzie się na nowej liście UNESCO, oceniane są jako bardzo duże. Jak poinformował PIG-PIB, wspomniany geopark, położony w Sudetach Zachodnich, “przeszedł już długą drogę certyfikacji i uzyskał pozytywną ocenę komisji”.

“Przekonamy się, czy Kraina Wygasłych Wulkanów dołączy do międzynarodowej rodziny geoparków. Nie tylko zjawiska wulkaniczne, ale także bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe sięgające wczesnego średniowiecza predestynują go do tego idealnie” – podał na stronie internetowej Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB).

żródło pap

Written by: admin

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply


0%