Polska

Ostatnie pożegnanie Porucznika Antoniego Grudnia

today05/10/2023

Background
share close
Z wielkim smutkiem informujemy, że dziś pożegnaliśmy Porucznika Antoniego Grudnia.
Jego życiorys to prawdziwa historia odwagi i poświęcenia.
W 1941 roku Antoni został wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, ale los postawił go na drodze wyzwolenia przez Amerykanów.
Następnie podjął trud przeprawy przez Francję, aby wziąć udział w walce na froncie włoskim jako żołnierz 2 Korpusu gen. W. Andersa.
Był jednym z tych niezłomnych, którzy walczyli o wyzwolenie Włoch, pomimo wielu trudności i osobistych poświęceń.
Podczas walk pod Ankoną został ranny, ale nie stracił ducha walki.
Następnie Porucznik Antoni Grudzień kontynuował swoją służbę w wojsku, uczęszczając do szkoły podoficerskiej w Amandoli, by następnie dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, szkoląc kolejne pokolenia żołnierzy.
W 1946 roku osiedlił się w Wielkiej Brytanii w Leeds. Tutaj spędził resztę swojego życia będąc nieodzowną częścią polskiego ośrodka w Leeds. Jego życie było świadectwem wyjątkowej wytrwałości i determinacji.
Jeszcze dwa lata temu pomimo wieku 98 lat sprzedawał Poppies, wspierając Royal British Legion robiąc to przez ostatnie 33 lata.
Antoni Grudzień zmarł w wieku 100 lat, a jego dziedzictwo pozostanie z nami na zawsze. Dziękujemy mu za służbę i poświęcenie, które dały nam wolność, którą dziś cieszymy się każdego dnia. Cześć Jego pamięci. ????????
Ps. Zapraszamy również do odwiedzenia Polskiego Ośrodka w Leeds, miejsca, które Pan Antoni tak bardzo ukochał. To prawdziwy skrawek Polski, gdzie każdy polski patriota może znaleźć swój drugi dom.

Written by: admin

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply


0%