Zdrowie

„Sztuczna kość” opracowana dzięki Funduszom Europejskim oszczędza pacjentom dodatkowego stresu i bólu

today06/06/2024

Background
share close
Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach naboru realizowanego w PARP pozwoliło spółce Medical Inventi na stworzenie „sztucznej kości”. „Opracowanie biomateriału kościozastępczego było możliwe dzięki funduszom pozyskanym z Programu Inteligentny Rozwój” – powiedział Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi. Obecnie FlexiOss (bo tak nazwano ten produkt) zyskuje dopuszczenia do rynków zagranicznych oraz kolejnych dziedzin medycyny, m.in. onkologii czy leczenia ran wojennych.

Spółka Medical Inventi została założona jako inicjatywa środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnego kapitału w celu komercjalizacji badań naukowych. Osiągnięciem zespołu badawczego, kierowanego przez prof. dr hab. Grażynę Ginalską, było opracowanie kompozytu biomateriału kościozastępczego.

Tak zwana sztuczna kość po wszczepieniu integruje się z kością pacjenta i daje efekt tworzenia się kości własnej. Eliminuje to konieczność powtórnej operacji w celu usunięcia implantu, co oszczędza pacjentowi dodatkowego stresu i bólu.

FlexiOss to nowoczesny preparat implantacyjny trzeciej generacji do zastosowań w ortopedii, traumatologii narządu ruchu, chirurgii stomatologicznej oraz weterynarii. Kompozytem można np. wypełniać zębodoły, leczyć przetoki, wypełniać ubytki kostne powstałe w wyniku urazów kończyn.

„Pozyskanie funduszy z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój było kluczowym elementem, aby móc zrealizować cele, które zakładaliśmy, i dojść do momentu, w którym dzisiaj jesteśmy” – przekonuje Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi.

Medical Inventi wprowadza biomateriał kościozastępczy na rynek. Spółka uzyskała wymagane przepisami dopuszczenia na rynki europejskie i prowadzi rozmowy z kilkunastoma partnerami w celu rozpropagowania produktu. Prezes spółki informuje, że trwają prace nad kwestią wprowadzenia „sztucznej kości” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ponadto firma prowadzi procesy dopuszczeniowe w Singapurze, Wietnamie, Malezji i Indonezji, a także na rynek północnoamerykański.

Maciej Maniecki informuje, że spółka poszerza strategię rozwoju i będzie rozwijać się, pozyskując kolejne patenty. Nowe zastosowania „sztucznej kości” to m.in. onkologia, neurochirurgia, leczenie ran wojennych.

„Nowe produkty zamierzamy komercjalizować z dwóch źródeł. Ze środków od inwestorów z rynku kapitałowego i z dofinasowań unijnych. Nowa perspektywa środków unijnych będzie dla nas bardzo istotnym elementem finansowania rozpędzonej maszyny przedsiębiorstwa Medical Inventi” – zapewnia Maciej Maniecki.

Projekt FlexiOss otrzymał prawie 320 tys. zł dofinansowania z działania „Bony na innowacje dla MŚP” realizowanego z Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR). Dodatkowo jest to laureat konkursu Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”.

PARP 

PARP (2)

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Written by: admin

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply


0%